Wykończenie każdej nowej łazienki lub tej po remoncie wieńczy zazwyczaj wybór wanny lub prysznica. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy są wanny wolnostojące, ponieważ zapewniają odpowiedni komfort, łatwiejszy dostęp do sprzątania niż jest to w przypadku wanien zabudowanych i jest to bardzo elegancki motyw w każdej nowoczesnej łazience.
Jak wybrać wannę do łazienki?
Wanny wolnostojące to bardzo szeroka grupa produktowa dająca możliwość do popisu wielu projektantom wnętrz. Różnią się one kształtem, wielkością, kolorem i materiałem wykonania.
Jeśli chodzi o kształt wanny, to bardzo popularne są wanny asymetryczne w kształcie owalu oraz wanny okrągłe. Występują oczywiście wanny klasyczne, prostokątne, jednak w przypadku wolnostojących wersji znacznie lepiej prezentują się we wnętrzu łazienki modele zaokrąglone (w zależności oczywiście od stylu wnętrza, bo ta reguła nie zawsze się sprawdza).
Ogromnym atutem w wannach wolnostojących jest fakt, że nie jesteśmy ograniczeni pod względem rozmiaru. O ile wanna zabudowana musi być dopasowana do narożników, długości ścian itd. To wanna wolnostojąca daje pełną dowolność. Najczęściej wybierane są wersje 150 centymetrowe, jednak coraz więcej osób decyduje się również na większe wanny.
Z jakiego materiału wybrać wannę wolnostojącą
Jeszcze 30-40 lat temu nie mieliśmy zbyt dużego wyboru i w każdym domu gościła wanna żeliwna. Dzisiaj na szczęście rozwój technologii pozwala nam na znacznie szerszy wybór materiałów i oprócz żeliwnych wanien popularne stały się wanny akrylowe, stalowe czy z konglomeratu.
Dzisiaj wanny wykonuje się przede wszystkim z akrylu, który pozwala na dowolne uformowanie kształtu wanny, dzięki czemu mamy tak szeroki ich wybór. Oprócz tego można znaleźć w ofercie wanny z konglomeratu oraz ze stali. Konglomerat jest bardzo często najdroższym materiałem, jednak zapewnia odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wanny stalowe są najczęściej wykorzystywane jednak do zabudowanych wersji wanien, ponieważ szybko oddają ciepło. Wanna akrylowa to jedna z tańszych wersji, trwałych i eleganckich. Są znacznie łatwiejsze w montażu. Występują w różnych grubościach powłoki, kształtach i kolorach, więc warto zapoznać się z dokładnymi danymi technicznymi, by mieć pogląd na szybkość oddawania ciepła oraz trwałość produktu.
Porównując wagę wanny akrylowej i z konglomeratu, zauważymy, że standardowa wanna akrylowa ma wagę bliską 30 kilogramów (łatwo ją dzięki temu transportować, wnieść i ustawić). Wanna z konglomeratu to zaś ciężar przekraczający często 70-80 kilogramów (w standardowej wersji 150 centymetrów długości i 70 centymetrów szerokości). Jest przez to ciężka w transporcie i montażu, do czego najlepiej wykorzystać profesjonalną ekipę transportową, by samemu nie uszkodzić wanny.