Schody w domu – o czym trzeba pamiętać? Ile kosztują drewniane schody?

Projektowanie domów to nie lada wyzwanie dla każdego, kto dopiero rozpoczyna budowę swojego wymarzonego miejsca do życia. Decydując się na dom dwupiętrowy musimy dokładnie przemyśleć kwestię schodów. O czym należy pamiętać przy ich wyborze?

Ergonomia to podstawa

Aranżując nasz dom chcemy, by było to miejsce piękne, przytulne i estetyczne. Jednak w trakcie wyboru schodów należy kierować się przede wszystkim ergonomią, czyli wygodą ich użytkowania. Schody nie mogą być bardzo strome, a szerokość i długość poszczególnych stopni musi być odpowiednia dla domowników, co zapewni nie tylko komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo.

Ceny schodów

Wiele osób może zastanawiać się ile kosztują drewniane schody. Jak i w przypadku innych elementów domów, także w przypadku schodów mogą być znaczne różnice cenowe. Wiele zależy od ich wysokości oraz zużytego materiału. Jednak to nie wszystko! W cenie należy uwzględnić również jakość i rodzaj drewna, powłokę, którą są one pokryte oraz stylistykę poręczy.

Rodzaje schodów

W domach jednorodzinnych najczęściej wybierane są schody proste, delikatnie skręcane lub te w kształcie litery L. Choć są wygodne, ich konstrukcja zajmuje wiele przestrzeni. Popularne stają się „schody dywanowe”, których poszczególne stopnie przytwierdzane są do ściany – są jednak nieco droższe, lecz zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Nieco rzadziej korzysta się ze schodów spiralnych lub schodów kaczych – te ostatnie niemal wyłącznie stosowanie są do stworzenia wejścia na mało używane poddasze.