Stary dobry zawód cieśli

Istnieje wiele różnych zawodów. Jedne są popularne, inne nieco mniej. Jedne są znane, szanowane, inne są mniej znane, mniej szanowane. Niegdyś bardziej popularny niż dzisiaj był zawód cieśli. Oczywiście dzisiaj także cieśla wykonuje swoją pracę i jest ona bardzo potrzebna. Czym zajmuję się ten zawód? Cieśla jest rzemieślnikiem. Jest to dość charakterystyczny zawód. Dawniej zawód ten cieszył się sporym szacunkiem.

 

Dzisiaj mimo pewnego zapomnienia powoli wraca do łask. Wszystko za sprawą wielu inwestorów, którzy budują bardzo dużo w ostatnich latach w Polsce. Bycie cieślą jest związane z umiejętnością obróbki drzewa. Nie należy jednak mylić zawodu cieśli, z zawodem stolarza. Jest to co innego. Stolarz zajmuje się wykonywaniem drobnych rzeczy z drewna, które są codziennego użytku, takie jak meble, drzwi, czy okna. Natomiast opisywany rzemieślnik zajmuje się pracą z dużymi elementami konstrukcyjnymi budynków. Przedmiotem zainteresowania cieśli jest między innymi więźba dachowa. Poza nią także szalunki, konstrukcje wieńcowe, a nawet czasem drzwi i okna.

 

Do pracy cieśla potrzebuje specjalistycznych narzędzi. Musi on dzięki nim łączyć elementy konstrukcyjne. Dzisiaj bardzo trudno znaleźć dobrego cieślę. Wynika to z faktu, że ten zawód został zapomniany. Z tego wynika, że osoba, która nauczy się tego fachu może liczyć na mnóstwo dobrze płatnych zleceń. Od umiejętności cieśli zależy bardzo wiele w przypadku budowy domu. Zależy od niego trwałość dachu, a także wygląd tego dachu. Cieśla pracuje przy pomocy różnych narzędzi, które są dosyć proste. Jednym nich jest topór, zwany ciesakiem.

 

Poza nim powinien posiadać młotki, siekierki, piły, dłuta, strugi i narzędzia pomiarowe. Dzisiaj w szybko rozwijającym się świecie wiele tradycyjnych narzędzi zastępują narzędzia zasilane elektrycznie, tak zwane elektronarzędzia. Urządzenia i maszyny takie ułatwiają i znacznie przyśpieszają pracę tego rzemieślnika. Nowoczesny cieśla musi mieć na swoim składzie przede wszystkim: wkrętarkę, pilarkę, frezerkę. Oczywiście te i inne narzędzia są droższe niż te tradycyjne, jednak dzięki nim cieśla będzie mógł robić szybciej swoją pracę, przez to zyska więcej zleceń no i w konsekwencji może zarobić więcej pieniędzy.