Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów pokrycia podłogowego. Powszechnie wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach, coraz częściej także w salonach, przedpokojach i sypialniach. Są odporne na uszkodzenia, nie przepuszczają wilgoci i zjawiskowo wyglądają. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje ceramicznych płytek podłogowych!
Płytki terakotowe
Terakota to rodzaj płytek wypalanych z gliny. Jest to materiał wyjątkowo trwały, choć nieco podatny na opryski. Aby zwiększyć wytrzymałość płytek terakotowych stosuje się specjalne pokrycie, które równocześnie zapewnia kolor, wzór i fakturę. Pozwala na uzyskanie niemal dowolnej formy płytek. Dodatkowym atutem jest ich giętkość – doskonale nadają się do formowania i przecinania, przez co często wybierane są do urządzania pomieszczeń o nieregularnych, trudnych do wykończenia kształtach.
Płytki gresowe
Podłogowe płytki gresowe są najtwardszym i najbardziej odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem stosowanym do pokrycia podłóg. Chętnie wykorzystywane są w pomieszczeniach, które użytkowane są na co dzień, przez co narażone są na zdzieranie i mikrouszkodzenia wynikające z eksploatacji. Szczególnym rodzajem pokrycia gresowego są płytki imitujące parkiet. Do złudzenia przypominają one naturalne drewno, przez co doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia czy jadalnia. W przeciwieństwie jednak do drewna, są znacznie tańsze i dużo bardziej wytrzymałe na działanie środków chemicznych i wilgoci.
Płytki z glazury
Płytki z glazury są dosyć cienkie i kruche, wykorzystywane głównie do pokrycia ścian, jednak wykańczać nimi można również podłogi łazienkowe. Cechują się wysoką odpornością na wilgoć, wodę oraz działanie środków chemicznych, równocześnie są stosunkowo delikatne, dlatego wybiera się je do miejsc mniej narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, dostępność oraz szeroki wybór wzorów i kolorów dostępnych w sklepach budowlanych.