Drewno to istotny materiał

Drewno jest jednym z podstawowych i najważniejszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka od zarania dziejów. Materiał ten wykorzystywany jest na wiele sposobów. Jest on powszechnie dostępny i dosyć tani. Wynika to z faktu, że jest go bardzo dużo. Jest to surowiec, który bez przerwy się odnawia. Drzewo znalazło zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia ludzkiego. Bez wątpienia w każdym domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów wykonanych z drewna. Są z niego wykonane meble, krzesła, stoły. Materiał ten jest jednym z podstawowych budulców wielu budynków. Z drzewa robi się różne rzeźby, czy inne działa sztuki. Drzewo jest przedmiotem pracy wielu osób.

 

Od bardzo dawna wykorzystywane jest jako materiał do wytwarzania papieru. Otrzymywane jest ze ściętych drzew. Formowane jest i przerabiane na różne sposoby przez różnych rzemieślników. Z technicznego punktu widzenia jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej, wzmacnianym ciągłymi włóknami polimerowymi. Jego zastosowanie w celach przemysłowych, technicznych i gospodarczych jest przeogromne. Nie ma chyba innego materiału, który byłby w takiej ilości obecny w życiu człowieka.

 

Wystarczy rozejrzeć się dookoła i to niezbyt uważnie. Istnieją różne gatunki drewna. Jedne występują często, inne nieco rzadziej. Co dziwne, jedynie część roślin drzewiastych nadaje się do pozyskiwania z nich drewna. Ułamek ten wynosi około 10 procent. Przedmiotem handlu światowego jest jedynie około 500 gatunków drzewa. Istnieją drzewa, które są tanie, istnieją także nieco droższe, a nawet istnieje drewno luksusowe, na które stać nielicznych. Jeżeli ktoś ma pieniądze, może sobie sprawić meble z jakiegoś egzotycznego gatunku drewna.

 

Bardzo istotnym i jednym z pierwszych zastosowań drewna jest jego funkcja opałowa. Drzewo daje ciepło, w wyniku jego spalania. Do dzisiaj zdecydowana większość ludzi na świecie pali w piecu drzewem. Drzewo swoją popularność zawdzięcza na pewno łatwości pozyskiwania, dostępności, łatwo się je obrabia, przerabia. Jest dosyć wytrzymałym materiałem. Gdy mówimy o drewnie i jego właściwościach warto wspomnieć, że poza licznymi zaletami posiada także trochę wad. Są to na przykład: wady kształtu, zgnilizny, czy sęki.