Jak czyścić welurowe meble?

Welurowe meble prezentują się niezwykle efektownie, a zarazem elegancko. Dzięki nim w pomieszczeniu może zapanować przytulny klimat. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to materiał dość trudny w czyszczeniu. Ważne jest to, aby nie stosować zbyt agresywnych środków, które mogłyby doprowadzić do trwałych deformacji. Prawidłowe usuwanie powstałych śladów użytkowania sprawi, że tkanina przez długi czas będzie prezentować się znakomicie. Nie trzeba obawiać się przetarć lub utraty intensywności koloru.

Kilka praktycznych porad

Welurowe kanapy lub inne meble tapicerowane wcale nie są kłopotliwe w czyszczeniu, jednak należy uwzględnić poniższe wskazówki.

1. W przypadku powstania plamy należy działać tak szybko, jak to tylko możliwe. Z pewnością nie należy zostawiać jej na dłużej, gdyż po czasie oczyszczenie miękkiej tkaniny będzie o wiele trudniejsze.
2. Do czyszczenia weluru nie można stosować detergentów o silnym działaniu chemicznym. Zalecane są wyłącznie delikatne preparaty, które nie spowodują nieodwracalnych uszkodzeń struktury materiału.
3. Pierwszym krokiem jest odsączenie możliwie największej ilości wilgoci. Następnie dobrze jest odkurzyć mebel, tak aby pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń. Dopiero wtedy można przejść do usuwania plamy. Omawiana metoda pozwala uniknąć nieestetycznych zacieków, które są szczególnie widoczne na jasnej tapicerce.
4. Przed nałożeniem nieprzetestowanego środka czyszczącego dobrze jest wypróbować jego działanie w miejscu mało widocznym. Trzeba uwzględnić, że welur jest delikatnym materiałem, który może dość szybko ulec zniszczeniu. Lepiej nie ryzykować! Polecaną opcją jest zakup dedykowanego preparatu do weluru, jednak zwykle jest on droższy niż standardowy.

Roztwór amoniaku do czyszczenia weluru

Niejedna osoba stawia na domowe sposoby czyszczenia weluru. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie lubią przepłacać lub mają problem z zakupem odpowiednich środków. Wysoką skutecznością wyróżnia się roztwór amoniaku. Wystarczy zmieszać dwie łyżki amoniaku z jednym litrem wody. Następnie przygotowaną “miksturę” należy wcierać w plamę. Istotne jest, aby nie robić tego pod włos! Wszelkie zabrudzenia z welurowej tapicerki zawsze usuwamy poprzez pocieranie zgodnie z kierunkiem włosków. Roztwór należy pozostawić na około godzinę. Po tym czasie konieczne jest jego wyczesanie szczotką oraz wysuszenie materiału suszarką.

Preparaty do pielęgnacji welurowej tapicerki

Ci, którzy nie chcą ryzykować, powinni sięgnąć po profesjonalne preparaty do czyszczenia oraz pielęgnacji weluru. Jest to rozwiązanie wygodne, a jednocześnie bezpieczne. Minusem jest fakt, że wysokiej klasy środki zwykle sporo kosztują. Podczas usuwania zabrudzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, które można znaleźć na opakowaniu.