Jak powstają domy modułowe?

Szybkość powstawania domów modułowych oraz ich ekologiczny charakter sprawia, że to rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane przez osoby, które marzą o własnym gniazdku. Ponadto, do zakupu zachęca ich wygląd, jak w przypadku tych domów modułowych w stylu loftowym – https://loftowedomy.pl/. Konstrukcje stworzone z różnorodnych modułów stawiane są obecnie zarówno jako domy całoroczne, jak i tymczasowe czy letniskowe, w których mieszkamy wyłącznie w cieplejszym okresie. Wielu z Was ciekawić może proces ich powstawania, który w porównaniu do tradycyjnych domów jest dosyć niestandardowy. Zastanawiasz się nad zakupem własnego domu modułowego? Przyjrzyj się poszczególnym etapom budowy tego rodzaju konstrukcji.

Projekt i stawianie fundamentów

Każdy dom, zarówno tradycyjny, jak i modułowy wymaga ustalenia określonego projektu. Może to być projekt pochodzący bezpośrednio od firmy wykonawczej, jak i przekształcona przez nas, indywidualna koncepcja. Przed wyborem odpowiedniej firmy warto zorientować się, jakie możliwości oferuje dany producent domów modułowych oraz jakie zmiany możemy sami wprowadzić, dostosowując projekt do własnych potrzeb.

Po przygotowaniu projektu możliwe jest stawianie fundamentów, które przebiega niemal błyskawicznie. W praktyce fundamenty najczęściej występują w postaci profesjonalnych podpór systemowych lub stóp fundamentowych, które opierane są na umieszczonych w gruncie słupach. W zależności od preferencji możliwe jest również tradycyjne wylewanie fundamentów, jednak ewidentną wadą takiego rozwiązania jest o wiele dłuższy czas potrzebny na jego realizację.

Produkcja w fabryce

Tym, co zdecydowanie odróżnia domy modułowe od domów tradycyjnych jest fakt, że domy modułowe produkowane są niemal w całości w fabryce. W halach fabrycznych na podstawie uzgodnionego wcześniej projektu powstaje nie tylko szkielet, ale również elementy wykończeniowe. Z fabryki wychodzą więc niemal w pełni gotowe domy posiadające ściany zewnętrzne, wewnętrzne, a także wykonany w całości dach. Zdarza się również, że już na tym etapie dom modułowy wyposaża się we wszelkie niezbędne instalacje: wodno-kanalizacyjne, elektryczne, grzewcze, itd. W zależności od konkretnej firmy możliwy jest wtedy również montaż okien, drzwi, sufitów oraz podłogów, a także określonych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Stawianie domu na fundamentach

Dopiero po przygotowaniu wszystkich modułów oraz postawieniu odpowiednich fundamentów możliwy jest transport domu na miejsce docelowe. Odbywa się to za pomocą samochodów ciężarowych dostosowanych do przewożenia tego rodzaju ładunków. Całość jest oczywiście przypięta i asekurowana, by wyeliminować ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń. Do postawienia domu w finalnej lokalizacji przydaje się zwykle dźwig wysokotonażowy. Przygotowane w fabryce komponenty montowane są w wybranym miejscu w ciągu kilku dni. Gotowy dom modułowy jest ustawiany, zespalany i odpowiednio mocowany, dzięki czemu stanowi w pełni bezpieczną konstrukcję.

Jak zatem widać, proces budowy domu modułowego jest zupełnie inny niż w przypadku tradycyjnej konstrukcji. Za taką inwestycją z pewnością przemawiają takie zalety, jak szybki czas realizacji oraz możliwość łatwego wdrożenia ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań. Każda osoba decydująca się na zakup domu modułowego z pewnością nie będzie zawiedziona.