kapiący kran przyczyny

Kapiący kran. Przyczyny, skutki, naprawa kranu.

Szczególnie nieprzyjemny jest kapiący kran. Jego regularny hałas może być nie tylko uporczywy, ale także powodować niedogodności ekonomiczne i ekologiczne. Przeciek kosztuje nawet kilkanaście litrów zmarnowanych dziennie! Odkryj nasze rozwiązania w zakresie naprawy kranu i pozbycia się “ploc ploc” kropli!

Jakie są konsekwencje kapiącego kranu?

Cieknąca kranówka może być trudna do usłyszenia. Dźwięk emitowany przez spadające krople wody jest często irytujący i uparty. Ale to nie wszystko! Kapiąca kranówka może mieć znaczące konsekwencje ekonomiczne i ekologiczne!
Szacuje się, że prawie 40% kapiących kranów nie jest naprawianych. Zdecydowana większość z nich nie wynika po prostu z rezygnacji mieszkańców mieszkania i rezygnacji z napraw. Z drugiej strony, inni próbują interweniować, ale nie udaje im się i nie chcą wezwać profesjonalnego hydraulika, w szczególności w obawie przed rachunkiem.
Jednak stale kapiący kran może spowodować utratę 4 litrów wody na godzinę, co odpowiada prawie 35 m3 rocznie. Osoby, które zauważają nieszczelność kranu, często zauważają znaczny wzrost rachunków za wodę. Niewątpliwie lepiej jest zadzwonić do hydraulika, nawet jeśli oznacza to utratę pieniędzy.
Co więcej, wpływ na środowisko jest realny, ponieważ wskazuje się, że strata 100 litrów dziennie odpowiada dwóm trzecim średniego zużycia wody przez osobę w Polsce. W konsekwencji, jeśli pozwolisz, aby kran kapał, prawie podwoisz swoje dzienne zużycie wody!

skutki i konsekwencje kapiącego kranu

Dlaczego kranik kapie i jak go naprawiasz?

Kiedy kran kapie, kilka czynników może być za to odpowiedzialnych. Dlatego radzimy zacząć od inwentaryzacji armatury. Nie ma potrzeby wzywać specjalisty, jeśli jest to trochę rozbudowana skala lub, wręcz przeciwnie, podjąć się całkowitego demontażu bez żadnej rzeczywistej wiedzy, jeśli problem jest w końcu poważny.
Przede wszystkim należy określić rodzaj armatury, ponieważ bateria i mikser nie naprawiają się w ten sam sposób, a także spróbować zidentyfikować źródło nieszczelności.
Zanim zaczniesz, zalecamy kilka prostych kroków. Aby uniknąć zalania pomieszczenia, należy wyłączyć dopływ wody. Ponadto, należy zamknąć odpływ uszkodzonego zlewozmywaka i nie zmuszać do demontażu części, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie i pogorszenie sytuacji. Wreszcie, aby uniknąć rozczarowania, pamiętaj, aby mieć pod ręką umywalkę i mopa.

kapiąca woda z kranu

Naprawa połączeń.

Oczywiście, istnieje kilka możliwych przyczyn, ale w większości przypadków kapiące zawory mieszające są po prostu dotknięte problemem z uszczelkami.

Wystarczy odkręcić wylewkę kranu i wyjąć ruszt oraz uszczelkę.

Jeśli stelaż jest skalowany, wystarczy zanurzyć go w białym occie i pocierać szczotką, aby usunąć skalę.
Jeśli uszczelka jest uszkodzona, trzeba będzie kupić jej wymianę. Ponieważ konieczna jest wymiana zużytej uszczelki na model o tym samym rozmiarze, nie wahaj się iść do sklepu ze starą uszczelką, aby lepiej porównać i nie popełnić błędu!

Jedyne, co musisz zrobić, to zmontować ponownie urządzenie, umieścić uszczelkę i kratkę z powrotem na ich miejscu. Normalnie przeciek nie powinien już mieć miejsca!

Wymienić wkład zaworu.

Większość wycieków na zaworze mieszającym jest spowodowana zużyciem wkładu. Wkład jest częścią znajdującą się pod systemem otwierania wody.
Aby to zrobić, wystarczy wyjąć uchwyt z kranu, aby uzyskać dostęp do wkładu. Usuń stary model i zamień go na nowy, identyczny. Wystarczy ponownie zamontować uchwyt kranu i sprawdzić, czy nieszczelność nie występuje już podczas przepływu wody.
Aby upewnić się, że nie otrzymasz niewłaściwego modelu kasety, nie wahaj się zabrać swojego starego modelu ze sobą do sklepu. Porównaj i kup identyczną lub równoważną kasetę bez popełniania błędu.

Czyszczenie z kamienia.

Czasami wyciek jest po prostu spowodowany nagromadzeniem się kamienia, zwłaszcza w przypadku zaworów dyskowych. Aby sobie z tym poradzić, należy rozmontować części kranu bez ich łamania i namoczyć je na kilka godzin w białym occie. Nie wahaj się szorować szczotką, aby usunąć najbardziej uporczywe pozostałości. Następnie po prostu ponownie złożyć kran.

jak naprawić kapiący kran

Co mam zrobić, jeśli kran nadal kapie?

Jeśli po operacji kran nadal kapie, poczekaj kilka minut, jeśli wymieniłeś przegub, ponieważ może minąć trochę czasu, zanim nowy model rozszerzy się i zajmie swoje miejsce pod wpływem wody, która działa jak bufor.
Jeśli to nie pomaga, to sprawdź, czy prawidłowo go zmontowałeś. Możliwe jest, że część została niewłaściwie wymieniona lub przyciśnięta do złącza. Nie wahaj się powtórzyć odwrotnej procedury i ponownie złożyć zespół ostrożnie.
Jeśli przeciek nadal będzie się utrzymywać, prawdopodobnie trzeba będzie kupić kompletny zestaw zaworów. Czasami jednak wystarczy po prostu wymienić kratę, jeśli jest zbyt zniszczona.
W ostateczności, jeśli nie można znaleźć rozwiązania, można skorzystać z porady profesjonalnego hydraulika.

Przypominamy, że konieczne jest odcięcie dopływu wody przed jakąkolwiek interwencją.