Jak dbać o płyty meblowe?

Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli. Jednocześnie bardzo często wykorzystywana jest również w branży budowlanej oraz w wykończeniu wnętrz. Atutem płyt meblowych jest wdzięczność ich aranżacji oraz prosta obróbka, dzięki czemu bez trudu poradzą sobie z nimi zarówno amatorzy oraz profesjonaliści. Meble z płyt meblowych mogą wytrzymać naprawdę długo, jednak wymagana jest ich prawidłowa pielęgnacja. Jak zadbać o płyty meblowe, by wydłużyć ich żywotność oraz cieszyć się ulubionymi meblami o kilka lat więcej?

Do czyszczenia płyt meblowych powinniśmy wykorzystywać delikatne ściereczki oraz dedykowane preparaty. Doskonale sprawdzą się ściereczki jedwabne lub bawełniane. Będą one delikatne dla powierzchni płyty, gdzie musimy uważać na jej zarysowanie. W przypadku płyt meblowych korzystajmy z delikatnych preparatów lub wilgotnych ściereczek. Powinniśmy unikać nadmiernej wilgoci, dlatego nawet w przypadku rozlania się płynu na powierzchnię płyty, powinien być on od razu usunięty. Pozostawienie mokrych plam może powodować zniszczenie płyty, na przykład jej spuchnięcie.

Co jeszcze powinniśmy robić?

W przypadku płyt meblowych nie można wykorzystywać silnych środków takich jak aceton lub rozpuszczalniki. Mogą one zmienić barwę mebla lub nawet go zniszczyć. Najlepiej regularnie przecierać meble ściereczkę, aby pozbyć się z nich warstwy kurzu. Wielokrotnie takie zabiegi będą w pełni wystarczające. W przypadku silniejszych zabrudzeń warto postawić na dodatek płynu do czyszczenia mebli. Tak przygotowany roztwór powinien być bardzo skutecznym środkiem czystości.

W przypadku płyt meblowych ważny jest również ich transport oraz przechowywanie. Powinni być odpowiednio zabezpieczone w trakcie transportu, szczególnie rogi i krawędzie. W przypadku obijania ich w trakcie transportu, mogą się uszkodzić. Płyty powinny być przechowywane w przewiewnych miejscach, aby nie zbierała się na ich powierzchni wilgoć. Nadmierne działanie wilgoci na płyty meblowe może doprowadzić je do ich trwałego uszkodzenia, dlatego ważna jest dbałość o nie również przed procesem produkcji i składania mebli.