O zdrowym gotowaniu mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Zwiększa się świadomość dotycząca obecności warzyw w diecie, a także umiejętność czytania etykiet spożywczych. Ale wciąż zapomina się o tym, że zdrowe gotowanie to również… dobrze dobrane garnki. Dlatego mamy kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci je wybrać.
Garnki ze stali nierdzewnej, szklane, żeliwne – jakie są jeszcze rodzaj garnków?
Garnki dzieli się ze względu na dwa główne kryteria: ich kształt, pojemność i zastosowanie oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Na pierwszym aspekcie nie będziemy się skupiać, ponieważ to, jakiego rodzaju garnki będą Ci potrzebne, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie oraz od tego, ile czasu spędzasz w kuchni.
Przejdziemy zatem od razu do podziału tych sprzętów kuchennych ze względu na rodzaj materiału. Zanim jednak omówimy konkrety, warto uświadomić sobie jedną rzecz. Zdrowe garnki to np. garnki bez niklu, o których napisano na wnetrzeistyl.pl – koniecznie doczytaj na ten temat, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na nasz organizm ma nikiel.
Najpopularniejsze są garnki ze stali nierdzewnej. Cechuje je niska cena i wysoka wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i zarysowania. Co więcej, stal nie wpływa na smak potraw. Ale to właśnie w nich może znaleźć się nikiel, dlatego ponownie odsyłamy do wspomnianego wcześniej artykułu.
Podobne do garnków stalowych, są wersje aluminiowe. Są znacznie lżejsze i szybko się nagrzewają. Jednak nie będą najszczęśliwszym wyborem, ponieważ podczas gotowania niektórych potraw, mogą uwalniać się szkodliwe związki. Plusem jest natomiast niska cena.
Garnki mogą być wykonane ze szkła żaroodpornego, co ma wiele korzyści. To materiał antyalergiczny, antybakteryjny, który nie wchodzi w reakcje z jedzeniem oraz nie przyjmuje jego zapachu. Jest więc zatem bardzo zdrowy i bezpieczny, ale też… kruchy. Przez to garnki te nie są najchętniej kupowane.
Jeszcze jakiś czas temu w polskich kuchniach gościły garnki żeliwne. Co więcej! Niektórzy dalej je mają, po swoich rodzicach, dziadkach… To zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe rozwiązanie. A czemu dziś nie cieszą się taką popularnością? Ponieważ długo się nagrzewają, są ciężkie i drogie. Naszym zdaniem mimo wszystko jest to inwestycja, którą warto przemyśleć.
Emalia czy teflon? Jaka powłoka jest najzdrowsza?
W garnkach stosowane są różnego rodzaju powłoki, np. ceramiczne, tytanowe, teflonowe oraz emaliowane. My omówimy dwie ostatnie, gdyś są najczęściej spotykane.
Wśród klientów prym wiedzie teflon, który umożliwia smażenie bez tłuszczu. Gotowanie czy smażenie na nim jest o wiele prostsze, potrawy nie przywierają. Ale teflon nie jest pozbawiony wad – łatwo się rysuje, a wtedy, przez uszkodzenia, mogą wytwarzać się szkodliwe substancje. Może więc wrócić do korzeni, czyli do emalii?
Emalia kojarzy się z babcinymi garnkami, co sprawiło, że została wyparta przez bardziej nowoczesne rozwiązanie. Dziś jednak wraca do łask. Dlaczego? Ponieważ jest to jedna z najzdrowszych powłok. Wystarczy napisać, że tak naprawdę jest to rodzaj szkła, którym pokrywa się metal. A szkło, jak już wspominaliśmy, jest antybakteryjne, antyalergiczne i nie wchodzi w reakcje z jedzeniem. Minusem jest, że źle użytkowane garnki emaliowane mogą odpryskiwać, łatwo się zarysowywać.
Garnki do gotowania – jak wybrać?
Oprócz materiału i powłoki ważne są jeszcze inne aspekty, które wpływają na funkcjonalność tych sprzętów, łatwość gotowania.
Garnki powinny mieć grube, najlepiej podwójne lub potrójne dno. Dzięki temu potrawy nie będą się tak łatwo przypalać, przywierać. Dobrze, aby ich rączki się powoli nagrzewały, mogą posiadać ochronną, gumową czy silikonową powierzchnię.
Najbardziej praktyczne są szklane pokrywki do garnków. Umożliwiają kontrolowanie gotowanych potraw bez konieczności uchylania ich co chwilę. Aby nie parowały, muszą mieć niewielki otwór odprowadzający parę.
Swego czasu dużą popularnością cieszyły się też garnki z wymiennym uchwytem, które są o wiele wygodniejsze w przechowywaniu. My jednak ostrzegamy przed takim zakupem. Dlaczego? Ponieważ np. na 3 garnki, uchwyt jest tylko jeden. Problem pojawia się, gdy wszystkie naczynia znajdują się na palniku i trzeba szybko działać.