Jak skutecznie chłodzić dom podczas upałów?

Wraz z globalnym ociepleniem, fale upałów i ekstremalne upały stają się coraz częstsze w ostatnich latach. Tak więc, z letnim upałem, szukamy rozwiązań do chłodzenia domu. Od dużych remontów do praktycznych wskazówek, istnieje wiele opcji, aby schłodzić swój dom. Oto jak!

Zielony dach do odświeżenia domu.

Latem dach jest jednym z elementów, które koncentrują najwięcej ciepła po otworach. Aby ocieplić dach, należy spojrzeć na dość starą koncepcję: zielony dach. Znany również jako eko-dach lub dach zielony, zielony dach jest doskonałą alternatywą dla chłodzenia domu w lecie.
Zasada jest dość prosta, ponieważ polega na pokryciu dachu roślinnym podłożem. Aby to zrobić, dach musi być płaski lub mieć nachylenie mniejsze niż 35°. Następnie zielona pokrywa składa się z kilku elementów. Poniżej klasyczne ułożenie poszczególnych warstw.

  1. Konstrukcja nośna. Niezależnie od tego, czy jest wykonana ze stali, betonu czy drewna, musi być wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać ciężar całej konstrukcji, a nawet więcej. Rzeczywiście, w porze deszczowej, gdy dach jest podmokły, ciężar, który ma być podparty, może się podwoić, a nawet potroić.
  2. Warstwa hydroizolacyjna. Błona bitumiczna antykorzeniowa, która musi się opierać uciskowi i korzeniom.
  3. Warstwa drenażowa. Pozwala na ewakuację wody deszczowej.
  4. Warstwa filtracyjna typu geotekstylnego. Struktura ta zatrzymuje podłoże i umożliwia odprowadzanie wody.
  5. Warstwa substratu wzrostu. Obejmuje on kruszoną lawę, pucolanę, pumeks, kruszoną dachówkę itp.
  6. Warstwa roślinności. Dobór roślin zależy już od indywidualnych preferencji.

Izolacja w celu bardziej optymalnej kontroli temperatury.

W celu zachowania odpowiedniej temperatury domu, możliwe jest wyposażenie domu. Obejmują one izolację ścian, izolację okien i okna wykuszowe. Izolacja dachu i fasady pomaga utrzymać chłód w domu w lecie. Ponadto, rozwiązanie to utrzymuje ciepło w okresie zimowym. Tak więc izolacja jest dobrą inwestycją w celu uzyskania znacznych oszczędności energii w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, jeśli chodzi o elewacje, należy zdecydować się na jasne kolory, aby zmniejszyć wpływ ciepła na ściany.

jak chłodzić dom w upały

Urządzenia do ochrony cieplnej.

Aby zapewnić sobie chłód w domu, należy również zdecydować się na instalację określonych urządzeń. Dlatego też możliwe są różne rozwiązania. Oto kilka przykładów.

Bioklimatyczne pergole.

Zimą, podobnie jak latem, instalacja bioklimatycznej pergoli zwiększa komfort w Państwa domu. W rzeczywistości urządzenie to ogranicza zyski słoneczne w lecie i maksymalizuje je w zimie.

Instalacja klimatyzatora.

Klimatyzacja jest również jedną z najbardziej popularnych opcji chłodzenia Twojego domu. Na rynku dostępne są różne modele, w tym klimatyzatory rewersyjne, które nie tylko obniżają temperaturę w pomieszczeniu, ale także posiadają tryb ogrzewania na zimę. Istnieją również inne modele, takie jak klimatyzatory stacjonarne i mobilne, z których każdy ma swoje zalety i wady. Cena klimatyzatorów różni się w zależności od wybranego modelu i technologii.

Studnia Kanadyjska.

Studnia kanadyjska pozwala na chłodzenie domu bez konieczności stosowania klimatyzacji. Działa poprzez wyciąganie chłodu z inercji ziemi. Studnia kanadyjska zapewnia naturalną wentylację w domu.

Wskazówki dotyczące odświeżenia domu.

Całkiem możliwe jest odświeżenie domu bez konieczności wykonywania poważnej pracy. Tak więc, jest kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę.

  1. Użyj wentylatorów i kostek lodu. To rozwiązanie pozwala na wniesienie odrobiny świeżości do Twojego domu po niższych kosztach.
  2. Chroń swoje okna. Zainstaluj żaluzje, okiennice lub markizy do okien wnękowych. W ciągu dnia i w przypadku silnych upałów wystarczy tylko zamknąć żaluzje.
  3. Przenieś się na parter. Jeśli masz dwupiętrowy dom, pamiętaj, że ciepło ma naturalną tendencję do poruszania się w górę.
  4. Postaw na innowacyjne urządzenia. Rynek stale oferuje wiele różnych urządzeń, aby utrzymać Twój dom w chłodzie w lecie. Możesz zdecydować się na te rozwiązania, aby zwiększyć swój komfort w lecie. Jednakże ze względu na oszczędność energii i poszanowanie środowiska naturalnego, lepiej jest ograniczyć stosowanie tych urządzeń.

Zainwestuj w budowe domów energooszczędnych z Poznania