Firanki: jakie wybrać? Jak obliczyć ile potrzeba firanki?

Firanki i zasłonki to klasyczna ozdoba każdego pomieszczenia. Choć w nowoczesnych wnętrzach często rezygnuje się z nich na rzecz rolet i żaluzji, klasyczne aranżacje nie mogą obyć się bez dodatków na oknach. Firany i zasłony to również zabezpieczenie przed oczami sąsiadów i – jeśli mieszkamy w domu lub na parterze w bloku – także przed przechodniami.

Jakie firanki wybrać?

Firanki tworzone są z lekkich, półprzeźroczystych materiałów. Mogą być wykonane z włókien poliestrowych, które są wyjątkowo wytrzymałe oraz łatwe w użyciu. Sztuczne materiały często nie wymagają prasowania – wystarczy jeszcze wilgotne rozwiesić je na karniszu. Rzadziej używa się bawełny lub jedwabiu.
Tkaniny różnią się również pod względem splotu, który odpowiada za ich wygląd. Możemy wybrać firanki z woalu (lejące się, bardzo delikatne), ażurowe (z widoczną koronką) lub tzw. markizy, które wyglądem przypominają bardzo drobną, gęstą siateczkę.

Jak kupić idealną firankę?

Firankę możemy kupić w wielu sklepach, jednak zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie to zamówienie jej na wymiar.

Jak obliczyć ile potrzeba firanki?

Aby wybrać optymalny rozmiar naszej firany powinniśmy zmierzyć odległość od karnisza do wybranego punktu (np. do parapetu lub do ziemi) – pamiętać jednak należy, że w przypadku niektórych firanek ich zawieszanie może je nieco skrócić. Jeśli planujemy wieszanie firanki na zakładkę, do wybranej szerokości należy dodać od 30 do 50% materiału w zależności od szerokości zakładek, które będziemy tworzyć przy użyciu żabek.