Żaluzje i rolety- jakie wybrać?

Żaluzje harmonijkowe sprawdzą się na poddaszach, w oknach dachowych, sypialniach i przy nietypowym kształcie okien, a także przy oknach balkonowych. Są łatwe w montażu i różnorodne pod względem kolorystycznym. Zatem, jakie są rodzaje żaluzji plisowanych i czym się dokładnie charakteryzują? A także czym kierować się przy kupnie?

Żaluzje plisowane

Nazywane plisami lub roletami przemieszczają się zgodnie z kierunkiem góra- dół. Dzięki temu możemy dowolnie regulować dopływ światła, odsłaniając lub zasłaniając częściowo okno. Przy zwijaniu składają się one w harmonijkę. Są także subtelnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz.

Rodzaje i sposób montażu

Rolety plisowane mogą być dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne. Dostępne są także rolety w kasecie, jak i rolety bezkasetowe. Żaluzje bez kasety są łatwiejsze w montażu i nazywamy je wolnowiszącymi. Kasetowe zaś są zaopatrzone w kasetę, do której zwija się nasza roleta. Są również wyposażone w prowadnice. Niewielki fragment rolet jest częściowo umieszczony w prowadnicach. Montaż plis może być inwazyjny lub bezinwazyjny. Montaż inwazyjny polega na wywierceniu w ramie okiennej niewielkich otworów, o głębokości do 1,2 cm. Na szybę, która jest dosyć płytko osadzona w ramie, stosuje się nakładki. Solidny montaż inwazyjny sprawia, że rolety są stabilne i bez obaw można otwierać okno. Nie spowoduje to przemieszczania się rolet i ich deformacji. Montaż nieinwazyjny polega na użyciu haczyków, które są przytwierdzane do ramy okiennej. Jest to metoda równie popularna, ale pamiętać należy, że przy otwieraniu okna, żaluzje plisowane są podatniejsze na przesunięcia oraz tym samym odkształcenia lub zniszczenia.

Jaki rodzaj do każdego z pomieszczeń?

Plisy wolnowiszące będą dobre do oszklonych drzwi balkonowych. Sposób otwierania drzwi balkonowych nie wymaga stosowania prowadnic ani kasety. Jedyne, co należy mieć na uwadze, to jest, to, że pomiędzy szybą a roletą pozostaje prześwit. Jeśli nie zależy nam na całkowitym zaciemnieniu, możemy śmiało zastosować to rozwiązanie. Do sypialni najlepsze będą rolety harmonijkowe w kasecie. Prowadnice zapewniają idealne zaciemnienie, a kaseta chroni rolety przed nadmiernym zabrudzeniem. Ten rodzaj wymaga zawsze montażu inwazyjnego. Kaseta i prowadnice mogą być wykonane z PCV lub aluminium. W oknach znajdujących się na poddaszu, także najlepiej jest zastosować rolety plisowane w kasecie i z prowadnicami. Okna dachowe otwierają się zazwyczaj w ten sposób, że rolety wolnowiszące będą nieodpowiednie, gdyż zamiast trzymać się ramy, będą znacznie odstawały. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale i prowadzi do deformacji rolety. Żaluzje harmonijkowe sprawdzą się także przy nietypowym kształcie okien, trójkątnych, trapezowych lub innych. Więcej o plisach znajdziesz tu: http://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-wewnetrzne/plisy.

Jak czyścić rolety?

Rolety tego rodzaju pierzemy ręcznie, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Do prania używamy środka piorącego, przeznaczonego do tkanin poliestrowych lub zwykłego mydła w płynie. Najlepszym sposobem na skuteczne odświeżenie rolet harmonijkowych jest zanurzenie ich w wannie z wodą i detergentem. Nie trzeba ich ugniatać ani szorować, bo zniszczą się i nie będą nadawały do ponownego zawieszenia.

Wybór

Wybór konkretnego typu żaluzji zależy od rodzaju okien i indywidualnych potrzeb. Plisy charakteryzują się dużą różnorodnością, jeśli chodzi o paletę barw. Soczysta czerwień, delikatne pastele czy bezpieczny beż, sprawiają, że możemy je dopasować do kolorystyki i aranżacji każdego wnętrza. Nadają pomieszczeniom przytulności oraz dobrze je zaciemniają.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.roletyalu.pl