Jak wybrać idealny materac?

Oczywistym jest, iż po pełnym stresu i pędu dniu, człowiek musi wypocząć. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż zanurzyć się w ciepłej, miękkiej pościeli i oddać w objęcia snu. Jednak sen to nie tylko przyjemność, gdyż podczas owego nasz organizm się regeneruje. Ważne jest zatem, aby się wysypiać. Jednak, żeby komfortowo odpoczywać nie wystarczy wygodne łóżko, potrzeba nam w głównej mierze wygodnego, odpowiadającego naszym zdrowotnym predyspozycjom i wymogom, zaleceniom: materaca. Jaki wybrać? Sprawdźmy więc koniecznie.

Dlaczego materac jest tak ważny, aby sen był komfortowym?

Zazwyczaj przede wszystkim kupujemy wyposażenie sypialni pod względem estetyki. Nie inaczej jest z kochanym łóżkiem. Chcąc mieć modne i komfortowe łóżko szczególną uwagę przykładamy do modelu. Często jednak zapominamy, iż jeszcze ważniejsze niż łoże jest wybranie materaca. Mało kto jednakże wie, jak go wybrać. Bowiem istnieje wiele rodzajów materaców. Są to m.in. materace lateksowe, materace sprężynowe, materace kieszeniowo lateksowe. Pamiętajmy jednak, że wszystkie materace są różnej twardości. Przede wszystkim powinniśmy dopasować materac pod względem naszego wzrostu. Wybrany materac musi być o 20 cm od niego dłuższy. Ponadto, jeśli chodzi o twardość, wiedzmy, iż osoby z problemami z kręgosłupem nie mogą spać na twardym materacu. Musi być on bowiem miękki. W innym przypadku, materace dobiera się pod kątem wagi. Osoby cięższe mają twardszy materac, zaś lżejsze: bardziej wygodny. Najlepsze i zarazem najdroższe są materace z kauczuku naturalnego, a więc weźmy go pod uwagę. Wykazują one również właściwości ortopedyczne, zwłaszcza materace kieszeniowo-lateksowe. Poznajmy zatem jego zalety i wszystkie właściwości, które wyróżniają go spośród innych modeli.

Materac kieszeniowo lateksowy: właściwości

Jeżeli szukamy materaca, który dopasuje się do naszego kształtu pleców, wybierzmy ów materac. Jest on zrobiony ze sprężyn połączonych z pianką wysokoelastyczną lub lateksem. Jeżeli jesteśmy alergikami, ten rodzaj jest dla nas, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne oraz właściwości antyalergiczne; astmatycy również powinni go zakupić, ponieważ zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i nie gromadzi kurzu.

Dobry materac tego typu to idealne podparcie dla kręgosłupa i doskonałe wsparcie dla osób z chorym kręgosłupem. Zapewni on komfort odpoczynku każdemu, kto w nocy stale zmienia pozycję snu.

Zdrowy sen. Jak zacząć się lepiej wysypiać?

Wielu z nas cierpi na bezsenność. Stres, przemęczenie, gonitwa myśli, nie pozwalają nam spać. Niekiedy nawet gdy jesteśmy zrelaksowani, nie możemy usnąć. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim niewłaściwa higiena snu. Po pierwsze, w naszej sypialni powinno być wręcz zimno, temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza, a oprócz tego powinniśmy wietrzyć nasz pokój cały rok, bez względu na porę roku. Nawet w nocy, zostawmy uchylone okno, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Oprócz tego przed snem warto udać się na spacer szybkim krokiem, aby odrobinę zmęczyć organizm i się odstresować. Później już tylko długa, gorąca kąpiel przy świeczkach i spędzenie czasu z bliskimi i powinniśmy łatwiej zasnąć. Jednak nie zawsze. Niekiedy potrzebujemy jeszcze kilku innych czynności. Pamiętajmy o tym, żeby dać wypocząć oczom i wieczorową porą nie wpatrywać się w ekran telefonu. Lepiej i zdrowiej zrobimy, gdy sięgniemy po ciekawą książkę. Wieczorem nie włączajmy też zbyt wielu świateł, aby nie męczyć wzroku. Mała, delikatna lampka wystarczy, naprawdę.