Gdzie umieścić sofę, aby uzyskać idealną funkcjonalność?

Sofa to największy element w każdym salonie, więc jest to pierwsza rzecz, którą trzeba postawić. Czasami można wejść do pokoju i wydaje się oczywiste, dokąd powinna iść sofa, ale w innych pokojach nie jest to takie proste. Zgodnie z ogólną zasadą, sofa powinna być skierowana w główny punkt, ale jeśli nie ma naturalnego punktu centralnego, co zrobić? Oto kilka wskazówek dotyczących rozmieszczenia sofy, które pomogą Ci to rozgryźć.

Rozważ równowagę

Za każdym razem, gdy aranżujesz meble, musisz myśleć o równowadze. Gdy po jednej stronie pomieszczenia znajduje się zbyt wiele wizualnie ciężkich przedmiotów, cała przestrzeń wygląda na niezrównoważoną. Ponieważ sofy są zwykle duże, zajmują sporo miejsca i wymagają czegoś o równej wadze, aby zrównoważyć pomieszczenie. Dlatego często widzisz dwa krzesła ustawione naprzeciwko sofy. Krzesła razem równoważą ciężar sofy.

Rozważ wzorce ruchu

Sofy są duże, więc ich umiejscowienie może mieć duży wpływ na płynność ruchu w pomieszczeniu. Ludzie nigdy nie powinni być zmuszeni do niezręcznego obchodzenia przedmiotów, aby przejść przez pomieszczenie. Nie powinno też istnieć żadne ryzyko potknięcia. Ważne jest, aby upewnić się, że między stolikiem kawowym a sofą oraz między sofą a dowolnymi krzesłami jest kilka stóp. Stwórz wyraźną ścieżkę, aby ludzie mogli bez trudu przechodzić z jednego końca pokoju na drugi.

Idealne miejsce

Wszystkie poniższe sugestie są warte rozważenia.

Przed oknem

Chociaż nigdy nie chcesz blokować okna, umieszczenie sofy przed oknem może wyglądać świetnie, o ile tył sofy jest stosunkowo niski. Tylko pamiętaj, aby pozostawić odstęp od około 10 do 12 cali, aby dać kawałek miejsca do oddychania i umożliwić zabiegi okienne.

Naprzeciwko okna

Jeśli masz ładne, duże okno z przodu lub z tyłu pokoju, spróbuj ustawić sofę naprzeciwko niego, aby wykorzystać wspaniały widok i naturalny element architektoniczny.

W obliczu kominka

W większości pomieszczeń, w których znajduje się gzyms, centralnym punktem jest gzyms. Ponieważ zawsze chcesz ustawić meble tak, aby były skierowane w centralny punkt. naprzeciwko kominka to idealne miejsce na postawienie sofy.

Naprzeciw innej sofy

Ponieważ równowaga wizualna jest tak ważna, nie ma lepszego miejsca na ustawienie sofy niż stawienie czoła innej, najlepiej dopasowanej sofie. W małych pomieszczeniach zazwyczaj nie jest to możliwe, ale w większych pomieszczeniach, gdzie przestrzeń może pomieścić, jest to układ wart rozważenia.

Przed drzwiami

To ustawienie sofy nie jest dla nowicjuszy w projektowaniu. Zasadniczo nie chcesz stawiać sofy przed drzwiami, ponieważ nie chcesz ich blokować i nie chcesz, aby ludzie wchodzili z tyłu sofy. Jeśli jednak jest wystarczająco dużo miejsca, a tył sofy ma ładną tapicerkę, ten wygląd może się sprawdzić. Ale konieczne jest, aby było wystarczająco dużo miejsca, aby nadal mieć wygodną ścieżkę ruchu. Chcesz również upewnić się, że zminimalizowałeś wszelkie potencjalne przeszkody wizualne. Więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie rób tego.

Pośrodku pomieszczenia

To kolejna propozycja dla projektantów i osób podejmujących ryzyko projektowe. W dużych pomieszczeniach sofa lub szezlong bez oparcia doskonale nadaje się do podziału pokoju i tworzenia przestrzeni do rozmów.