Jak często olejować podłogi drewniane?

Podłogi drewniane z wykończeniem olejowanym stają się coraz bardziej popularnym wyborem dla większości właścicieli domów i budowniczych.

Głównie ze względu na estetykę przyjemnego naturalnego i ciepłego wyglądu oraz fakt, że olejowane wykończenie sprawia, że prawdziwy charakter drewna wyróżnia się bez „plastikowego” połysku.

Wytrzymała opcja – przy prawidłowej pielęgnacji wygląda pięknie i dodaje wyrafinowania każdemu pomieszczeniu.

Obróbka olejem do drewna jest idealna dla każdego, kto chce zachować i wzmocnić naturalny wygląd oraz wydobyć ten sam piękny wygląd, co wiele egzotycznych gatunków drewna.

Dostępna jest opcja wykończenia olejowanego, która pasuje zarówno do podłóg drewnianych z odzysku, jak i zebranych, zarówno w wersji litej, jak i specjalnej, bez względu na to, gdzie planujesz zainstalować nowe podłogi.

Jak naoliwić podłogę? Jeśli jako drewnianą podłogę wybierasz olejowane wykończenie, ważne jest, aby utrzymywać powłokę podłogi w odpowiednim stanie poprzez regularne olejowanie i minimalizowanie ryzyka zadrapań, zadrapań i odprysków.

Aby pomóc chronić powłokę na podłodze, wymagany jest dokładny i regularny program czyszczenia, aby podłoga była wolna od brudu i kurzu.

Kurz i żwir są najgorsze na podłogach drewnianych pokrytych olejem, ponieważ działają jako ścierniwo, usuwając powłokę olejową i pozostawiając odsłoniętą podłogę drewnianą.

To, jak często podłoga będzie wymagała czyszczenia, ostatecznie określi regularność ponownego olejowania lub odświeżania oleju.

Dla spokoju radzimy nakładać konserwujący olej w twardym wosku co 6-10 miesięcy.

Przed olejowaniem.

Dobrze naoliwiona podłoga drewniana zwykle wymaga regularnego odkurzania i dokładnego przemywania wilgotnym, nie mokrym mopem, aby wyglądała niesamowicie.

Idealnie, przystawka do odkurzacza powinna być szczotką z naturalnego włosia lub taką, która nie rysuje podłogi.

Gdy podłoga z twardego drewna wymaga czegoś więcej niż tylko odkurzania – to znaczy ponownego przeszlifowania i ponownego wykańczania; to, jak często potrzebujesz tak drastycznej pielęgnacji, zależy od natężenia ruchu, zużycia i reżimu konserwacji Twojej podłogi.

Jeśli olejowana podłoga drewniana wygląda na naprawdę zmęczoną i wymaga całkowitej renowacji, oto co musisz zrobić:

  1. Oczyść swój pokój. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie meble i miękkie elementy wyposażenia z pokoju, aby uniknąć bałaganu i kurzu. Bardzo ważne jest, aby ostrożnie zdejmować meble, unikać ich ciągnięcia, ponieważ może to spowodować jeszcze większe uszkodzenie podłogi.
  2. Po całkowitym opróżnieniu pokoju upewnij się, że nie ma gwoździ ani zszywek stojących dumnie z podłogi.
  3. Przeszlifuj podłogę. Jeśli zaleca się, aby podłoga była zawsze przeszlifowana przed olejowaniem, ponieważ otwiera to nową warstwę powierzchniową i znacznie ułatwia wsiąkanie oleju w ziarno. Wybierz gamę papierów ściernych od ciężkiego, o ziarnistości 40, po drobny, który może być papierem o ziarnistości do 120. Rozpocznij szlifowanie najcięższym ziarnem i wyrównaj podłogę, za każdym razem używając drobniejszego ziarna (jeśli używasz szlifierki do krawędzi, zastosuj tę samą zasadę do krawędzi). Jeśli chcesz wykonać profesjonalne szlifowanie, zawsze zaleca się wynajęcie szlifierki.
  4. Po zakończeniu szlifowania odkurz cały kurz, który zebrał się na podłodze, zwłaszcza między szczelinami w deskach.
  5. Pozostaw wystarczająco dużo czasu między szlifowaniem a olejowaniem, aby upewnić się, że pył w powietrzu opadł i został usunięty przed przejściem do następnej fazy.
  6. Jeśli ponownie malujesz podłogę olejowaną, która została niedawno przeszlifowana, nie zawsze jest konieczne szlifowanie podłogi, jednak może to spowodować utratę jakości.