Wybór konta osobistego jest kwestią bardzo indywidualną. Choć znajduje się ono w ofercie niemal każdego banku, poszczególne propozycje mogą różnić się między sobą, czasem nawet znacznie. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze konta osobistego?
Dwa konta w jednym
Wiele banków oferuje konto osobiste, które nie będzie tradycyjnym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Konto jest bowiem połączone z rachunkiem oszczędnościowym, czyli lokatą. Nadwyżki z konta osobistego przelewane są automatycznie na konto oszczędnościowe, które zwykle jest lepiej oprocentowane, przez co można uzyskać z niego większe odsetki. Połączenie konta osobistego z lokatą jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zacząć oszczędzać, jednak nie chcą zakładać tradycyjnej lokaty bankowej.
Opłaty za prowadzenie konta
Większość banków wymaga uiszczania drobnych, miesięcznych opłat za prowadzenie konta osobistego. Czasami opłaty nie są naliczane, jeżeli miesięcznie właściciel konta dokona wpłat na określoną kwotę lub też wykona odpowiednią ilość transakcji bezgotówkowych. Warto jednak dokładnie zapoznać się z cennikiem, bowiem w niektórzy przypadkach konta osobiste reklamowane jako darmowe (więcej informacji tutaj), w rzeczywistości takie nie są. Opłaty mogą być ukryte, gdyż właściciel nie płaci bezpośrednio za prowadzenie konta osobistego, lecz może on płacić za kartę do bankomatu.
Oprocentowanie konta osobistego i wypłaty
Przed podpisaniem umowy na prowadzenie konta osobistego warto sprawdzić, jakie jest jego oprocentowanie. Wyraża ono, ile możemy zarobić, powierzając bankowi swoje pieniądze. Nie należy się jednak spodziewać wysokiego oprocentowania – konto osobiste to nie lokata, zatem jest ono bardzo nisko oprocentowane. Warto również zwrócić uwagę na fakt, z jakich bankomatów możemy dokonywać wypłaty gotówki. Niektóre banki umożliwiają pobieranie pieniędzy jedynie z własnych bankomatów. Jeśli w tym celu skorzystamy z innego bankomatu, będziemy musieli opłacić prowizją. To samo dotyczy wypłat z zagranicznych bankomatów.