Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety. Czy można kłaść dywan na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to alternatywa dla tradycyjnych grzejników naściennych. Najczęściej stosowana jest w nowym budownictwie wśród osób, które dopiero budują swój wymarzony dom. Jednak ogrzewanie podłogowe posiada szereg wad i zalet, o których trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że temperatura w pomieszczeniu rozkłada się równomiernie, co jest niemal niemożliwe w przypadku grzejników naściennych. Dodatkowo uczucie ciepłej podłogi, która jednak nie jest parząca, świetnie sprawdza się w łazienkach. Ogrzewanie podłogowe w łazience i w toalecie umożliwia szybkie niwelowanie wilgoci, dzięki czemu na meblach i na glazurze nie odkłada się wilgotny, ciężki do usunięcia kurz. Wadą instalacji ogrzewania podłogowego jest jego długie nagrzewanie się, jak i również konieczność dużej ingerencji w przypadku jakichkolwiek poważnych usterek.

Ogrzewanie podłogowe – o czym należy pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, czy można kłaść dywan na ogrzewanie podłogowe. Jedną z jego licznych zalet jest fakt, że nie podłogi nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur – w przeciwnym razie groziłoby to poparzeniem stóp domowników. Na te powierzchnie można kłaść więc dywany, jak i inne tekstylia. W przypadku wykładzin musimy jednak pamiętać, że mogą one nie oddawać ciepła z ogrzewania, należy więc jednak ostrożnie dobierać rozmiar ewentualnych tekstyliów pokrywających podłogi z instalacją grzewczą.