Bardzo często słysząc słowo chemia techniczna mamy negatywne skojarzenia. Jednak w dzisiejszych czasach bez użycia profesjonalnych produktów chemicznych wiele spraw życia codziennego nie dałoby się załatwić, wyczyścić czy naprawić. Sam termin chemia techniczna jest bliski pojęciom takim jak chemia przemysłowa czy chemia warsztatowa. Jednak termin ten odnosi się do produktów usprawniających proces ruchu czy też proces produkcji, wspomagają eksploatację maszyn, urządzeń i wszelkiego rodzaju narzędzi.
Głównym zastosowaniem chemii technicznej jest:
- zmywanie,
- odrdzewianie,
- rozpuszczanie,
- smarowanie,
- konserwacje,
- klejenie.
Ponadto firmy produkujące chemię techniczną w swojej ofercie posiadają takie jak:
- kleje techniczne,
- zmywacze,
- odrdzewiacze,
- rozpuszczalniki,
- smary,
- oleje,
- pasty,
- uszczelniacze przemysłowe,
- powłoki,
- taśmy,
- narzędzia do ściągania izolacji w tym (szczypce do ściągania izolacji),
- inne produkty pomocnicze.
Kleje techniczne są stosowane w branży wyspecjalizowanej takiej jak przemysł motoryzacyjny, stoczniowy, metalowy czy budowlany. Są to produkty o bardzo wysokiej wytrzymałości, szybkości sklejania, oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne. Kleje mają bardzo rożne właściwości w zależności od stosowanej powierzchni, materiału czy pożądanego efektu.
W branży technicznej bardzo ważne są uszczelniacze przemysłowe. Są one niezbędne do podstawowej pracy maszyn i urządzeń. Najpopularniejsze uszczelniacze to te wspomagające układ hydrauliczny. Większość dostępnych na rynku produktów bez wątpienia zastępują uszczelniacze dostępne w warsztatach samochodowych. Uszczelniają miski olejowe, przekładnie, elementy silnika, chłodnice, pokrywy i inne części samochodowe. Mogą być stosowane na powierzchnię zatłuszczone, zaolejone i brudne. Produkt ten ma bardzo szerokie zastosowanie. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na drgania, wysokie temperatury, uderzenia czy proces starzenia.
Kolejnym bardzo popularnym elementem chemii technicznej są ściągacze izolacji. Wyróżnia się wśród nich: noże (do obierania, skórowania i zarabiania kabli), szczypce do ściągania izolacji z przewodów i kabli, ściągacz z izolacji przewodów i kabli, czy specjalne narzędzia takie jak spiralny nóż do kabli, lub nożyczki do kabli. Szczypce do ściągania izolacji posiadają odpowiedni atesty, są przygotowane do pracy pod napięciem przy średnim i dużym obciążeniu. Charakteryzują się krawędziami o wysokiej twardości. Mają odpowiednie odgięcie, oraz są odporne na odkształcenie. Całość posiada ergonomiczną rękojeść izolującą kontakt dłoni z powierzchnią. Narzędzie te dostępne są w całych zestawach, pakowanych w podręczne walizki, dzięki czemu nie mamy problemu z ich przechowywaniem, a nasze narzędzia nie zginą tak łatwo.
Warto pomyśleć o profesjonalnym sprzęcie w swojej firmie lub domowym garażu. Używanie produktów wysokiej jakości podnosi renomę firmy, oraz znacząco wpływa na jakość wykonywanych usług, a przede wszystkim ułatwia pracę wykonawcom.