Ściółka torfowa

Czym pościelić koniowi, by się wyspał?

To na czym śpi zwierzę, ma ogromne znaczenie i wpływa na powodzenie jego hodowli. Konie to zwierzęta wrażliwe, dlatego jeśli chcesz odnosić sukcesy jako ich hodowca, musisz wybrać najlepszą alternatywę wyściółki. Słoma, choć tania, powoli odchodzi do lamusa. Uczula, podrażnia i długo nie można utrzymać jej w czystości. Jeśli bardzo dbasz o swoje konie, wybierz dla nich to, co najlepsze, czyli torf.

Właściwości podłoża z torfu.

To produkt, który uzyskuje się w procesie obróbki wrzosowisk. Ściółka torfowa jest przede wszystkim antybakteryjna. Sama, podczas odpylania w wysokiej temperaturze, traci wszelkie bakteryjne zanieczyszczenia. Torf jest produktem bezpiecznym i higienicznym. Nie powoduje alergii i uczuleń. Nie pyli, nie przyciąga kurzu i jest bardzo czysty. Koń, który ma pod nogami taki surowiec, charakteryzuje się nie tylko zadbanymi kopytami, ale też sierścią. To dlatego, że produkt bardzo dobrze wchłania wilgoć. Mamy pewność, że takie podłoże jest optymalne dla zdrowych koni i najlepsze dla zwierząt cierpiących na choroby kopytne, alergie oddechowe oraz pokarmowe. Torf konie jedzą niechętnie, dlatego nie powoduje on problemów pokarmowych. Służy szczególnie tym, które są na specjalnej diecie i mają skłonności do kolek.

Torf, a czysty boks.

Ten surowiec nie tylko doskonale chłonie wilgoć, ale też świetnie absorbuje wszelkie zapachy. Wykazuje bardzo dobre zdolności wiązania amoniaku i gazów. Tym samym nie tylko nie szkodzi zwierzęciu, ale też utrzymuje przyjemną i przyjazną atmosferę w całej stajni. Przyczynia się do tworzenia higienicznego środowiska. Jeśli prowadzimy szpital lub ośrodek rehabilitacyjny dla zwierząt po przebytych operacjach czy chorobach, ściółka torfowa sprawdzi się doskonale. Nie przyciąga kurzu, nie pyli i jest antybakteryjna. Nie brudzi ani sierści zwierzęcia, ani jego kopyt, dlatego jest wskazana zwłaszcza koniom cierpiącym na nowotwory kopytne lub gnicie strzałki. Torf hamuje namnażanie się bakterii. W czasie zimy tworzy ciepłą i elastyczną warstwę dla konia. Nie zamarza i nie kruszy się.

Ściółka torfowa, a praca hodowcy.

To także ulubiona ściółka hodowców, ponieważ mają z nią mniej pracy. Surowiec długo nadaje się do użycia, nawet do 3-4 tygodni. Zapewnia wysoką higienę, jest bezpieczny dla zwierząt. Po zużyciu nadaje się jako nawóz do podsypywania roślin ogrodowych i szybko się rozkłada. Jeśli hodowcy leżą sprawy ekologii na sercu, torf jest odpowiednim wyborem. Jest to surowiec ekonomiczny i choć droższy niż słoma, ma stabilną i niewygórowaną cenę. To materiał wydajniejszy niż trociny i tańszy, szybko się rozściela i dobrze się go przechowuje. Torf coraz bardziej wyprzeda słomę. Ma lepszą jakość i cechuje go większa dostępność. Jego wysoki komfort użytkowania oszczędza czas i prace stajennych. To dobra alternatywa słomy, która częściej uczula zwierzęta, szybko się brudzi i coraz trudniej ze względu na destylację o jej dobrą jakość.